X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

روستای قره تپه (بهشهر)
معرفی پیشینه ، آداب و سنن و اخبار روز روستا 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب

 

 در کتاب "سفر نامه شمال" که گزارشی از سفر آقای چارلز فرانسیس مکنزی که ایشان اولین کنسول انگلیس در رشت در سالهای 1224 تا 1236 شمسی بوده و در اواخر دوران سلطنت محمد شاه و اوایل حکومت ناصرالدین شاه صاحب منصب بودند  می باشد، مازندران و قره تپه آنگونه که در ذیل آمده است توصیف شده است؛ 

 

"مازندرانی ها به طور کلی در جلگه زندگی می کردند و بعلت اینکه در طول زمان سلاطین مختلف طایفه های متعددی را به مازندران کوچانده اند  از یک نژاد نیستند .

آنها از لباسها و سربندهای بسیار روشن استفاده می کردند و طوایف این منطقه : عبدالملکی ها- خواجه وندها-گرایلی - اصلانلو - قلیجی - بلوچ و عده ای هم افغان و کرد  بودند که توسط سلاطین در این قسمت اسکان داده شدند.  

این طوایف به قدری با اهالی بومی مخلوط شده اند که تشخیص آنها از یکدیگر ممکن نیست و حتی زبانهای اصلی خود را فراموش کرده اند.

اصلانلو ها از نژاد ترک هستند و آغامحمدخان آنان را به این منطقه کوچانید و تقریبا 150خانه دارند و قلیجلی ها نیز ترک هستند و دارای 30الی 40خانه هستند و افغان ها نیز بیشتر از 100خانواده هستند که می گویند قلیجلی هستند.

قراتپه سه کیلومتر از دریا فاصله دارد و در غرب آن تپه بکری واقع شده است و در سمت جاده تپه تلی نمایان است (احتمالا نمایان تپه)که به نظر می رسد که در قدیم ساخنمانهایی در آنجا وجود داشت و چند درخت زیتون بالای آن روئیده است و من آن را کوه زیتون نامیده ام . 

 قراتپه در شمال غربی و تا خلیج استرآباد ادامه داشت و روی تپه های آن انار و درختام میوه و سرو و پرتقال روئیده بود.   

و همچنین آقای ه.ل.رابینو نویسنده کتاب مازندران و استرآباد از سال ۱۲۸۵ تا ۱۲۹۱ شمسی کنسول دولت بریتانیا در شهر رشت بود و ظرف این مدت یک بار در بهار ۱۲۸۸ و بار دیگر در پائیز ۱۲۸۹ به سراسر مازندران و گرگان مسافرت کرده و به هنگام عبور از قره تپه آن را اینگونه وصف کرده است:   

"قراتپه ۱۶۰خانوار جمعیت داشت که مخلوطی از افغان و گیلک بود و بر تپه بزرگی ساخته شده بود و در سمت غربی آن بهرام علی کیله (رودخانه فعلی که از وسط محل می گذرد) جاری بود که پلی با دو طاق دارد و در جنوب اترپ کیله واقع است که پلی پنج طاقی دارد و در شمال قره تپه تپه دیگری است به نام شال تپه و یا شغال تپه . 

قراتپه بندرگاه کوچکی در خلیج استرآباد دارد که دو مایل شمالی آن واقع و موسوم به کناره است و از قراتپه به اشرف شش مایل است."            

 قراتپه در دهستان قره طقان قرار داشت که این دهستان شامل روستا های (دورانه سر - حاجی محله - کلیت- کوسان بومی(کوهستان) - کوسان گرجی - میان کلا (مرتع) - نودهک - نکا - نیمچای - قلعه زین وند - قلعه حسین آباد - قلعه نصیر آباد - قراتپه - رستم کلا - شاهزاده کلا - شورابسر - سیاواش کلا - تروجن و لین آباد بود.  

 

 البته در سفری که ناصرالدین شاه قاجار هم به قره تپه داشت از زیبایی قره تپه بسیار یاد شد که انشاالله در پست های بعدی به حضور تقدیم می گردد. 

گردآوری: محمدرضا سهرابی قره تپه 

منابع : کتاب های 1- سفرنامه ناصرالدین شاه 2- سفرنامه شمال 3- سفرنامه فریزر 4- مازندران و استر آباد

 

 

[ یکشنبه 6 بهمن‌ماه سال 1392 ] [ 08:30 ] [ محمدرضا سهرابی قره تپه ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

در گویش مازندرانی ضرب المثل جالبی وجود داره که میگه"این اسبه مرغانه ،همین سیو کرکشه" و اگر بخواهیم به فارسی تبدیلش کنیم می شه"این تخم مرغ سفیدی که مقابل چشمان شماست محصول همین مرغ سیاه(بال و پر سیاه رنگ) است و کنایه به افرادیست که به محض دسترسی به شغل و پول و جایگاه اجتماعی مناسب ، گذشته را به خاطر نمی آورند و فراموش کرده که شروع حرکتشان از کجا بود و قره تپه کجاست , حالا اینجا پایگاهی ست مجازی برای دوستان و دوستداران قره تپه و وبلاگ روستای قره تپه به آدرس http://gharehtapeh.blogsky.com/ نظر به معرفی زادگاه بنده دارد تا خود و دوستانم بدانیم که که هستیم و از کجائیم و دیگران نیز بدانند که قره تپه کجاست و اهالی و فرزندانش به آن افتخار می کنند. (من از بی قدری خار سر دیوار فهمیدم که ناکس کس نمیگردد بدین بالا نشینیها) با تقدیم احترام محمدرضا سهرابی قره تپه Email: sohrabi.rms@gmail.com
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 115643

  • paper | آنکولوژی | اخبار وب