روستای قره تپه (بهشهر)
معرفی پیشینه ، آداب و سنن و اخبار روز روستا 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب

ودرصفحه 380 کتاب افغانان ، جای – فرهنگ – نژاد ، میخوانیم :

طایفه غلجایی ها(قلچها) یکی از طوایف افغان هستند که در منطقه خراسان ایران زندگی می کردند .

 درزمان نادرشاه افشار جنگی بین نادر و افغانهای غلجایی در گرفت وپادشاهی آنها توسط نادر شاه متلاشی شد و آنها نیزمتواری شده به افغانستان گریختند. 

بعد از آن شکست ، آنها به دو بخش تقسیم شدند: تورانیان و برهانیان (بورانیان) ، که بزرگترین قوم تورانیانان بود که به خلیلی های(طوایف) هوتکی وتوخیها تقسیم شده  و خروتی ها هم نیز ازاین قوم هستند ، وسلیمان خیلی ها، علی خیل (سهاک) وتره کی ها از زیر مجموعه برهانیان هستند .

 توضیح اینکه قلاجائیها ازنژاد ترک و درایران معیشت میکنند و گروهی از آنها نیز توسط نادرشاه  در محله اوغان محله(اوغان به معنای افغان  و مردم عوام تاجیک  نیز آنان را اوغان می نامیدند) و در روستای قره تپه از توابع بهشهر مازندران کوچانده شده و در حال حاضر سکونت دارند .

[ چهارشنبه 27 شهریور‌ماه سال 1392 ] [ 11:03 ] [ محمدرضا سهرابی قره تپه ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

در گویش مازندرانی ضرب المثل جالبی وجود داره که میگه"این اسبه مرغانه ،همین سیو کرکشه" و اگر بخواهیم به فارسی تبدیلش کنیم می شه"این تخم مرغ سفیدی که مقابل چشمان شماست محصول همین مرغ سیاه(بال و پر سیاه رنگ) است و کنایه به افرادیست که به محض دسترسی به شغل و پول و جایگاه اجتماعی مناسب ، گذشته را به خاطر نمی آورند و فراموش کرده که شروع حرکتشان از کجا بود و قره تپه کجاست , حالا اینجا پایگاهی ست مجازی برای دوستان و دوستداران قره تپه و وبلاگ روستای قره تپه به آدرس http://gharehtapeh.blogsky.com/ نظر به معرفی زادگاه بنده دارد تا خود و دوستانم بدانیم که که هستیم و از کجائیم و دیگران نیز بدانند که قره تپه کجاست و اهالی و فرزندانش به آن افتخار می کنند. (من از بی قدری خار سر دیوار فهمیدم که ناکس کس نمیگردد بدین بالا نشینیها) با تقدیم احترام محمدرضا سهرابی قره تپه Email: sohrabi.rms@gmail.com
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 115193

  • paper | آنکولوژی | اخبار وب