روستای قره تپه (بهشهر)
معرفی پیشینه ، آداب و سنن و اخبار روز روستا 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب

روستای قره تپه بهشهر  که در سیزده کیلومتری شمال غرب بهشهر و اولین روستای در مسیر جاده بهشهر به دریا بعد از شهرک صنعتی بهشهر قرار دارد، دارای قدمتی بیش از نیم قرن است که طبق مستندات تاریخی  موجود، از قدیمی ترین روستاهای منطقه به شمار می رود . 

از آنجایی که در ایام قدیم این منطقه دارای موقعیت خوب جغرافیایی بوده و در منطقه دشت ساحلی و با وسعت بسیار واقع بود، مورد توجه ویژه قرار می گرفت و روز به روز به سمت آبادانی بیشتر گام برمی داشت. 

به طوری که در اواسط دوره قاجاریه تا اوایل دوره پهلوی اول به مانند روستای فرح آباد ساری ، یکی از دو بندرگاه شرق مازندران محسوب می شد.  

این بندرگاه نقش قابل ملاحظه ای در مبادلات تجاری از شرق استان به بندر ترکمن و بنادر دیگر واقع در سواحل دریای خزر داشت و علاوه بر آن دو لنگرگاه هم به نامهای "بسو "و" لزروار " ایجاد شده بود که در حال حاضر این مناطق جزو  اراضی کشاورزی و محل کشت و کار اهالی است. 

با عنایت به اینکه در آن زمان این منطقه به یک منطقه تقریبا تجاری تبدیل شده بود، در راستای آن ، تاسیساتی از قبیل گمرک و پاسگاه و چندین تجارت خانه نیز فعال شده بود که  تعدادی از افراد روستا هم کشتی های کوچک حمل بار و مسافر به نام "لتکا" اختیار کرده بودند و علاوه بر دامداری و کشاورزی فعالیت تجارتی و مبادله کالا را هم دنبال می کردند. 

البته به روایتی الوار و مصالح جهت احداث عمارت مرحوم میر حیدر افغانژاد، در دوران قاجار ، توسط همین بندرگاه از روس به قره تپه منتقل شد.  

بندرگاه قره تپه نیز همانند بندرترکمن و هشترخان در  قدیم محل آمد و شد کشتی های کوچک باری و مسافری بود. 

و از آنجایی که تپه ای که در مرکزیت قره تپه فعلی قرار دارد و در حال حاضر حسینیه شهدای روستا بر روی آن احداث شده است، از فاصله دور و از دید کشتیبانان قدیم سیاه به نظر می رسید آن منطقه را قره تپه به معنای تپه سیاه نامیدند.

[ یکشنبه 27 مرداد‌ماه سال 1392 ] [ 12:49 ] [ محمدرضا سهرابی قره تپه ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

در گویش مازندرانی ضرب المثل جالبی وجود داره که میگه"این اسبه مرغانه ،همین سیو کرکشه" و اگر بخواهیم به فارسی تبدیلش کنیم می شه"این تخم مرغ سفیدی که مقابل چشمان شماست محصول همین مرغ سیاه(بال و پر سیاه رنگ) است و کنایه به افرادیست که به محض دسترسی به شغل و پول و جایگاه اجتماعی مناسب ، گذشته را به خاطر نمی آورند و فراموش کرده که شروع حرکتشان از کجا بود و قره تپه کجاست , حالا اینجا پایگاهی ست مجازی برای دوستان و دوستداران قره تپه و وبلاگ روستای قره تپه به آدرس http://gharehtapeh.blogsky.com/ نظر به معرفی زادگاه بنده دارد تا خود و دوستانم بدانیم که که هستیم و از کجائیم و دیگران نیز بدانند که قره تپه کجاست و اهالی و فرزندانش به آن افتخار می کنند. (من از بی قدری خار سر دیوار فهمیدم که ناکس کس نمیگردد بدین بالا نشینیها) با تقدیم احترام محمدرضا سهرابی قره تپه Email: sohrabi.rms@gmail.com
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 115193

  • paper | آنکولوژی | اخبار وب